Birliğimiz internet sitesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi için çerez ve üçüncü taraf araçlar kullanılmaktadır. Bunlara ilişkin detaylı bilgilere Aydınlatma Metni’nden ulaşabilirsiniz OKUDUM
FAALİYETLER / FİNTEK ÇIRAĞI PROGRAMI


NEDEN FİNTEK ÇIRAĞI PROGRAMI?

ManpowerGroup 2023 Yetenek Açığı Araştırma Raporu’na göre küresel yetenek açığının son 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı ve işverenlerin 5’te 4’ünün ihtiyaç duydukları yetenekleri bulmakta zorlandıkları şu dönemde Türkiye’nin yetenek açığı oranı ise %72 oranında seyrediyor. 

Şüphesiz ki, yetenek açığına yönelik köklü ve sürdürülebilir çözüm modellerinden birini de yetenek havuzlarının yeniden inşa edilmesi ve bunun için öğrenme ve gelişmeye yatırım yapılması modeli oluşturuyor.

Tüm bu gerekçelerle, başta sektörümüz olmak üzere Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı talebini ülkemizin yarınları olan gençlerimizin üstün potansiyeli ile buluşturmak üzere; T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın vizyonları ve T.C. Marmara Üniversitesi iş birlikleri ile TÖDEB Fintek Çırağı Programı’nı (Program) hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

KAPSAM VE İÇERİĞİ NE OLACAK?

Bir akademik yıla yayılacak ve 28 haftadan oluşması planlanan bu Program’ın ilk yarısında, mevzuat (uyum) ve iş geliştirme temelli dersler ile geliştirilmiş bir müfredat izlenecek olup; müfredat TÖDEB ve T.C. Marmara Üniversitesi iş birliğinde belirlenmiştir. 

Ders programı, her bir dersin kendi dinamikleri gözetilerek sınıf içi ya da çevrim içi uygulanacak olup; tüm bu dersler T.C. Marmara Üniversitesi akademisyenlerinin liderliğinde gerçekleştirilecektir. Sektör deneyimlerinin de aktarılmasının hedeflendiği derslerde, TÖDEB’in yönlendirmeleri ile sektörden çeşitli uzmanlar da konuşmacı olarak ağırlanabilecektir. Böylelikle, akademik bilginin sektörel deneyim ile harmanlanarak aktarılması hedeflenmektedir. Sınıf içi dersler, T.C. Marmara Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olup; çevrim içi dersler ise yine Marmara Üniversitesi’nin sanal canlı sınıf alt yapı sistemlerinden yararlanılarak yürütülecektir.

Program’ın ikinci yarısında ise, Program katılımcısı gençlere, TÖDEB üyesi ödeme ve elektronik para kuruluşlarımızda - deneyimleyerek öğrenme modelinin önemli bir uygulaması olan - staj fırsatları sağlanacak olup; tüm bu süreç ise TÖDEB tarafından koordine edilecektir.

Program’a kabul edilen gençlerin, Program kapsamında sağlanan gelişim fırsatlarından yararlanabilmesinin bir gerekliliği olarak derslere devamlılıkları ile beklenen başarıyı sağlamaları esas kabul edilecektir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Marmara Üniversitesi ve Birliğimiz tarafından 2023 yılı TÖDEB Olağan Genel Kurulu’nda imzalanan üçlü protokol kapsamında yürütülen ortak çalışmalar neticesinde insan kaynağı gereksinimlerinden yola çıkarak tasarlanan Program’a Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle, ilk yılında 100 gencimiz kabul edilecektir.

 • T.C. vatandaşı,  
 • Başvuru tarihi itibariyle henüz 30 yaşını doldurmamış,
 • 2023-24 eğitim yılı için ilan edilen TÖDEB Fintek Çırağı Programı 2023 – 24 Akademik Yılı Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nda belirtilen diğer başvuru koşullarının tümünü sağlayan,
 • Finans teknolojileri alanında çalışmaya istekli ve kendisini geliştirmeye kararlı

tüm gençler başvuru yapabilir.

Program’a ilişkin tüm bilgiler TÖDEB & Marmara Üniversitesi Fintek Çırağı Programı 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nda ilan edilmiş olup; TÖDEB Fintek Çırağı Programı

 • 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’na (Kılavuz) buraya tıklayarak,
 • Program Başvuru ve Kabul Yönergesi’ne (Yönerge) ise buraya tıklayarak

ulaşabilirsiniz. (*)

(*) Bahsi geçen Başvuru ve Kabul Kılavuzu ile Yönerge, MÜSEM tarafından Ağustos ayı içinde MÜSEM internet sitesinde ilan edilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Program’a nasıl ve nereden başvuru yapabilirim? 

Başvurular, 04 Eylül – 01 Ekim 2023 tarihlerinde T.C. Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) sembys üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek olup; başvuru sistemi 01 Ekim 2023 Pazar günü saat 23.59'da erişime kapanacaktır

Elden ya da e-posta yoluyla başvuru kabul edilmeyecektir. 

Başvuru sistemi için https://sembys.marmara.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

2. Başvuru yaparken nelere dikkat etmeliyim?

 • Önce, 2023 – 24 Akademik Yılı Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nu dikkatle okuyunuz.
 • Kılavuz’da belirtilen başvuru belgelerinizi dikkatle hazırlayarak, başvuruyu gerçekleştireceğiniz cihazınızda kayıtlı bulundurunuz.
 • Ardından https://sembys.marmara.edu.tr/ üzerinden başvurunuzu gerçekleştiriniz.
 • Lütfen, başvuru formunda tüm bilgilerinizi tam, doğru ve güncel olarak girdiğinizden ve tüm belgelerinizi sisteme yüklediğinizden emin olunuz.
 • Başvuru sistemi üzerinden form ve belgelerinizi teslim ettikten sonra, başvuru ücretinizi, başvurular için ilan edilen son tarih olan 01 Ekim 2023 tarihine kadar Kılavuz’da belirtildiği üzere ödeyiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ: Başvuru sistemi üzerinden alınacak niyet mektuplarınız dikkatle inceleneceğinden niyet mektuplarınız için gereken özeni göstermeniz önemle tavsiye olunur.

3. Başvuru koşullarından herhangi birini sağlamıyorum. Başvurum değerlendirmeye alınır mı?

Adaylar, başvurular için 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nda ilan edilen koşulların tümünü sağlamalıdır. Koşullardan herhangi birini sağlamadığı tespit edilen adaylar değerlendirmeye alınamaz ve sürece devam edemez.

4. Ön değerlendirme ve değerlendirme süreçleri nasıl ilerleyecek?

Başvuru koşullarının tümünü sağlayan adaylar,  MÜSEM sembys sistemi üzerinden beyan ettikleri bilgiler ve ibraz ettikler belgeler incelenerek değerlendirilecektir. Bu değerlendirmeler sürecinde, 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzun’nda ilan edilen ön değerlendirme kriterleri gözetilecektir.

Başvuru, değerlendirme ve kabul süreçleri, Program Başvuru ve Kabul Yönergesi ve 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nda yer alan esaslar çerçevesinde TÖDEB ve MÜSEM tarafından yürütülecektir.

5. Program kapsamı hakkında detaylı bilgi alabilir miyim?

Program ders ve staj aşaması olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Öğrenciler ders aşamasında 4 temel ortak dersten sorumlu olacaktır. Ardından, Business (İş Geliştirme) ve Compliance (Uyum) modüllerinden herhangi birini tercih edecek öğrenciler, seçtikleri modül çatısı altında 3 seçmeli dersten sorumlu olacaktır. Böylelikle, toplam 7 ders ile ders aşamasını tamamlamaları beklenmektedir.

Ders aşaması, MÜSEM koordinatörlüğünde yürütülecek olup; ders başlıkları hakkında ayrıntılı bilgi için https://musem.marmara.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ders aşamasını başarıyla tamamlayanlar, staj aşamasına geçiş yapabilecektir. Bu aşama ise TÖDEB koordinatörlüğünde yürütülecek olup; öğrenciler tamamladıkları modüller de dikkate alınarak TÖDEB üyesi ödeme ve elektronik para kuruluşlarında uygun rollerde staj yapma imkanı bulabileceklerdir. TÖDEB üyesi kuruluşlarımızın listesine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Program'ın staj aşaması olarak bilinen Çıraklık Aşaması'na yönelik tüm paydaşları ilgilendiren süreçler ile bu süreçlere ilişkin usul, esas ve uygulamalara "TÖDEB Fintek Çırağı Programı - Deneyimleyerek Öğrenme (Çıraklık) Aşaması Yönergesi"nden ulaşabilirsiniz.

6. Staj aşamasına geçiş yapabilmem için sağlamam gereken koşullar neler?

Ders aşaması kapsamında belirlenmiş ders programını tamamlayan adaylar MÜSEM tarafından gerçekleştirilen “Ders Aşaması Bitirme Sınavı”na katılım sağlayarak belirlenen asgari sınav puanını sağlamaları halinde başarılı kabul edilir ve böylelikle TÖDEB koordinasyonunda yürütülecek staj aşamasına geçmeye hak kazanır.

7. Program’a devamlılık koşulları nelerdir?

2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’nu inceleyebilirsiniz.

8. Program tamamlandığında herhangi bir belge verilecek mi?

Ders ve staj aşamalarını başarıyla tamamlayan öğrenciler için sertifika düzenlenecektir.

Program’a başvuru, kabul ve değerlendirme süreci ile ilgili detaylı bilgiye Fintek Çırağı Programı 2023 – 24 Başvuru ve Kabul Kılavuzu’ndan ulaşabilirsiniz.

AYRINTILI BİLGİ VE SORULARINIZ İÇİN

Başvuru, değerlendirme ve kabul süreçleri ile ders aşamasına yönelik sorularınız için, MÜSEM Kayıt İşleri’ni hafta içi 9:00 - 16:30 saatleri arasında, 0(216) 7771623-24-25 no.’lu telefondan arayabilirsiniz.
 
Program hakkında genel bilgiler ve staj aşamasına yönelik sorularınız için akademi@todeb.org.tr adresi üzerinden TÖDEB Eğitim Koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca, TÖDEB Akademi hakkında ayrıntılı bilgi için www.todeb.org.tr/todebakademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.